
Флотската кула отваря врати за посетители в Русе
Емил Иванов, асистент-доктор и ръководител на Метеорологична обсерватория Русе към Националния институт по метеорология и хидрология – филиал Варна, гостува в студиото на \\\”Радио Русе\\\”, за да разкаже за предстоящите професионални празници и първата метеорологична станция в България, която се намира именно в нашия град.
На 22 март световната общност отбелязва Международния ден на водата, а на 23 март се чества професионалният празник на метеоролозите. Както подчерта д-р Иванов, това са професионални празници не само на Българската национална хидрометеорологична служба, но и на всички аналогични служби по цял свят под егидата на Световната метеорологична организация, която е член на ООН.
Ледниците – съществена част от водния баланс на Земята
Емил Иванов обясни важността на ледниците за глобалния климат: „Те са всъщност един много сериозен климатичен фактор. Оказват влияние както върху температурата, така и върху влажността в атмосферата. Елемент са на водния кръговрат, част от водния баланс, глобалния, като същевременно са резервоар на прясна вода.\\\”
„Криосферата, както още се нарича тази ледена обвивка, обхваща освен ледниците във високите части на планините, също така полярните шапки в Арктика, Антарктика, в Гренландия, зоната на вечната замръзналост, териториите със сезонна замръзналост, подземните глациални геосистеми и морските ледове,\\\” обяснява метеорологът.
Тревожни тенденции с ледниците
Специалната тема на тазгодишния Ден на водата е избрана поради тревожните темпове на стопяване на ледниците в последните десетилетия: „За периода 2006-2015 година темповете на стопяване на ледниците са 2,5 пъти по-големи спрямо периода 1900-1990 година,\\\” посочва д-р Иванов.
„Въпреки че повишаването на нивото на Черно море е в минимална степен, ако този темп продължи или се увеличи при по-песимистични сценарии за климата, това би имало сериозни последици в дългосрочен план,\\\” предупреждава ученият.
Русе – пионер в метеорологията
Емил Иванов с гордост споделя, че първата метеорологична станция в България е създадена именно в град Русе: „Официално се приема годината 1883, малко след Освобождението, но първите метеорологични измервания и наблюдения там са започнали още през 60-70 години преди Освобождението от австроунгарския консул Фон Мартирут и неговите колеги.\\\”
„Интересен факт е, че теренът, върху който е построена кулата, е бил собственост на българския воевода Панайот Хитов, който безвъзмездно го е предоставил за изграждането на станцията,\\\” разказва д-р Иванов.
Ден на отворените врати
По случай Световния ден на метеорологията, на 23 март (неделя) Флотската кула, където се помещава хидрометеорологичната станция на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав\\\”, ще бъде отворена за посещения от 11:00 до 13:00 часа и от 14:30 до 16:30 часа.
„Могат да заповядат на място всички граждани, ученици, техните родители, без значение от възраст и професионална заетост, стига да имат време и желание. Времето ще бъде много хубаво,\\\” уверява метеорологът.
Що се отнася до астрономическата пролет, която настъпва на 20 март в 11 часа и 1 минута, д-р Иванов прогнозира: „Сутрешните температури ще бъдат все пак отрицателни, около малко под нулата, но през деня ще бъде слънчево и ясно, ще се усети малко по-топличко време. Без валежи.\\\”